foto: DWOT

Wojska Obrony Terytorialnej w Twojej okolicy

Informacje na temat Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) uzyskasz w każdej Wojskowej Komendzie Uzupełnień (WKU), ale jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem służby w WOT, to powinnaś / powinieneś zgłosić się do WKU właściwego dla Twojego miejsca zameldowania. Sprawdź w zakładce „Chcę wstąpić/Znajdź swoje WKU”, do którego przynależysz.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Stanowią one komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Tworzenie nowego rodzaju Sił Zbrojnych to poważne przedsięwzięcie, dlatego przebiega etapowo i systematycznie. Budowa struktur rozpoczęła się w 2016 r. Powstały wówczas trzy pierwsze Brygady Obrony Terytorialnej (BOT). Docelowo utworzonych zostanie siedemnaście Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie utworzono dwie BOT.

Najedź kursorem na mapę i sprawdź jak przebiega formowanie struktur wojsk obrony terytorialnej w Twoim województwie (stan na marzec 2019 roku).

ETAPY REALIZACJI PROJEKTU

01
2016 rok
3 x bot
zrealizowane
(trwa szkolenie indywidualne)
02
2017 rok
3 x bot
zrealizowane
(trwa szkolenie indywidualne)
03
2018 rok
7 x bot
zrealizowane
(trwa szkolenie indywidualne)
04
2019 rok
4 x bot
w trakcie realizacji
(w ramach etapu IV planuje się sformowanie czterech brygad obrony terytorialnej w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz opolskim)
Warmińsko-mazurskie Pomorskie Zachodniopomorskie Kujawsko-pomorskie Podlaskie Lubuskie Wielkopolskie Mazowieckie Dolnośląskie Łódzkie Lubelskie Opolskie Śląskie Świętokrzyskie Małopolskie Podkarpackie